Podpalování jesliček ve Francii
Boj s jesličkami se o letošních Vánocích stal opravdovou posedlostí francouzských „volnomyšlenkářů“. Ukázalo se, že když nemohou dosáhnout jejich odstranění soudně-administrativní cestou a udáváním, že prý „jesličky narušují princip laicity státu“, sahají k fyzickým útokům, např. v Dordogne byly podpáleny městské jesličky…
V obci La Roque-Gageac byly také instalovány jesličky. Jak informují média, došlo v pátek 27. prosince k jejich podpálení. Starosta této malé turistické obce se ale nehodlá vzdát a podává žalobu na pachatele. Na Facebooku popsal svůj zármutek. Jesličky byly požárem kompletně zničeny. Starosta Jérôme Peyrat nepochybuje, že šlo o záměrný čin a mluví o násilí proti symbolu křesťanství.
V La Roque-Gageac již řadu let bývaly o Vánocích pod vesnickým sálem umístěny velké jesličky, dílo Luca Fouqueta, řemeslníka z Laroque. Představovaly sv. Josefa a Matku Boží s Ježíškem na velkých, ručně malovaných dřevěných panelech. Dnes z nich zbyl pouze popel. „Bez ohledu na skutečné motivy podpálení dáme svoji odpověď,“ řekl starosta a plánuje vytvořit nové jesličky. „Nedáme se zastrašit a budeme bránit naše tradice a hodnoty,“ prohlásil.
Jesličky jsou i ve Francii hluboce zakořeněnou součástí kulturní tradice. Několik let již ale tyto symboly Narození Páně mají čím dál větší potíže „s udržením svého místa ve veřejném prostoru“ kvůli odporu „zarytých obhájců laicity státu“. Svědčí o tom každým rokem řada administrativních procesů, které vždy rozžhaví veřejnou debatu, např. v Beaucaire (Gard) nebo v Béziers (Hérault). Navzdory hlubokému propadu religiozity ve Francii je zde však tradice jesliček nadále silně zakořeněna. Podle průzkumu agentury IFOP z r. 2023 dva Francouzi z pěti (41%) říkají, že mají o Vánocích ve svých domovech jesličky.
Požár La Roque-Gageac vyvolává otázku po příčině nárůstu počtu těchto „protikřesťanských aktů“. Ničeny jsou nejen jesličky, ale také kalvárie, kříže nebo sochy Panny Marie a svatých při cestách, kapličky apod. R. 2024 Observatorium náboženského dědictví (OPR) zaznamenalo rovněž 14 zapálení kostelů. Odpověď na otázku, kdo stojí za ničením náboženského dědictví ve Francii, není těžká. „Tradice francouzské revoluce“ je přece pořád aktuální…
Zdroj: Článek „Donosy do sądów na szopki i podpalenia“ in www.pch24.pl 8. 1. 2025